post id: 33516
  cats: 1
  out: 1
  tn: https://loremflickr.com/960/480/nature,sky,clouds?lock=33516
 
Aktuellt, Göteborg

Peter Olausson
1971 – 2023

Peter Olausson, 2017 (Bild: Per A.J. Andersson)

Den 26 oktober nåddes medlemmarna i Vetenskap och Folkbildning av det sorgliga beskedet att vår föreningskamrat och före detta ordförande Peter Olausson avlidit efter en längre tids sjukdom. Peter Olausson var en synnerligen aktiv och tongivande medlem i VoF under många år.

Det är svårt att kort sammanfatta det gedigna arbete han gjort i föreningens anda, men några nedslag i hans gärning är:

 • Ordförande i Föreningen Vetenskap och Folkbildning 2017-2018
 • Medgrundare till lokalföreningen VoF Göteborg
 • Författare av ett flertal böcker, bland annat Faktoider: försanthållna osanningar, halvsanningar och missuppfattningar (2008), Sveriges historia : från forntid till nutid (2018) och Kvacksalveri!: från blodiglar till detox (2021)
 • Upphovsman till bloggen och hemsidan Faktoider, där han samlat och publicerat en imponerande mängd så kallade faktoider, det vill säga försanthållna osanningar, halvsanningar och missuppfattningar. Ett underhållande, intressant och lärorikt referensverk.

Vi minns Peter med stor värme och sörjer hans bortgång.

Våra tankar går till hans familj.

4 responses to “Peter Olausson
1971 – 2023

 1. Alltid intressant och underhållande att läsa, alltid vansinnigt trevlig att prata med. Jag kommer verkligen sakna honom.

 2. Först nu upptäcker jag hans websida – vilken guldgruva! Så trist att höra att han gått bort alldeles för tidigt.

 3. Han är saknad på Mastodon 🖤.
  Var alltid rolig att skriva och utbyta idéer med.
  Vila gott Peter.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vetenskap och Folkbildning