Riksstyrelsen

Styrelsen kan nås via riksstyrelsen@vof.se.

Ordförande
ordforande@vof.se

Peter Olausson
peter.olausson@vof.se

Göteborg. Född 1971. Studerar faktoider som han har gett ut flera böcker om, bevakar på hemsida/blogg, med mera. Har även gett ut böcker om historia och språk. Arbetar som webbmaster.

Vice ordförande, kassör
kassor@vof.se

Pontus Böckman
pontus.bockman@vof.se

Malmö. Född 1964. Civilekonom. Ordförande för VoF Skåne.

Presskontakt
press@vof.se

Dan Katz
dan.katz@vof.se

Stockholm. Född 1955. Legitimerad psykolog och psykoterapeut.

Karin Noomi Karlsson
karin.karlsson@vof.se

Göteborg. Född 1968. Fil mag och doktorand i litteraturvetenskap med inriktning mot retorik och äldre litteratur vid Göteborgs universitet. Jobbar för närvarande som teknikinformatör och utbildare. Hon har mångårig erfarenhet som lärare på gymnasiet och vid universitet och högskolor samt föreläser om bland annat retorik för företag och på forskningskonferenser. Ordförande för VoF Göteborg.

Webmaster
webmaster@vof.se

Adrian Lozano
adrian.lozano@vof.se

Stockholm. Född 1970. Systemutvecklare och föreläsare. Ordförande för VoF Stockholm.

Lina Hedman
lina.hedman@vof.se

Malmö. Född 1981. Anställd som biomedicinare på Wieslab inom diagnostikavdelningen. Jobbar med att analysera prover från hela världen för att ge understöd åt diagnosticeringsprocessen för läkare. Har jobbat flera år med flyktinghjälp. Sitter även i styrelsen för Brightful, ett nätverk för att vidga ungdomars fysiska och psykologiska miljö. Ledamot i VoF Skåne.

Staffan Lückander
staffan.luckander@vof.se

Varberg. Född 1969. Legitimerad sjuksköterska och jobbar på Varbergs sjukhus. Han är även musiker (elektronisk musik) och scout.

Lotten Kalenius
lotten.kalenius@vof.se

Stockholm. Född 1988.

Du kan också nå styrelsen via kontaktformuläret nedan:

Ditt namn (obligatorisk)

Din epost (obligatorisk)

Ämne

Ditt meddelande

Kontrollfråga: