Riksstyrelsen

Styrelsen kan nås via riksstyrelsen@vof.se.

Ordförande
ordforande@vof.se
Pontus Böckman
pontus.bockman@vof.se
Malmö. Född 1964. Civilekonom. Ordförande för VoF Skåne.
Vice ordförande Lina Hedman
lina.hedman@vof.se
Malmö. Född 1981. Master i Biomedicin med inriktning immunologi. Jobbar som biomedicinare på Wieslab inom diagnostikavdelningen med att analysera prover från hela världen för att ge understöd åt diagnosticeringsprocessen för läkare. Ledamot i VoF Skåne.
Kassör
kassor@vof.se
Staffan Lückander
staffan.luckander@vof.se
Varberg. Född 1969. Legitimerad sjuksköterska och jobbar på Varbergs sjukhus. Han är även musiker (elektronisk musik) och scout. Ledamot i VoF Göteborg
  Dan Katz
dan.katz@vof.se
Stockholm. Född 1955. Legitimerad psykolog och psykoterapeut.
  Karin Noomi Karlsson
karin.karlsson@vof.se
Göteborg. Född 1968. Fil. mag. och doktorand i litteraturvetenskap med inriktning mot retorik och äldre litteratur vid Göteborgs universitet. Jobbar för närvarande som teknikinformatör och utbildare. Hon har mångårig erfarenhet som lärare på gymnasiet och vid universitet och högskolor samt föreläser om bland annat retorik för företag och på forskningskonferenser. Ordförande för VoF Göteborg.

 
  Johan Ledin
johan.ledin@vof.se

Uppsala. Född 1972. Docent i biologi på Uppsala universitet. Driver utvecklingsbiologisk forskning rörande mekanismer för hur genetisk information styr embryots vävnadsbildning. Leder en teknikplattform dit forskare på  svenska universitet kan vända sig för att bedriva i forskning i modellsystemet zebrafisk.  Ledamot  i VoF Uppsala.
Webmaster
webmaster@vof.se
Adrian Lozano
adrian.lozano@vof.se
Stockholm. Född 1970. Systemutvecklare och föreläsare. Ordförande för VoF Stockholm.
  Lotten Kalenius
lotten.kalenius@vof.se
Stockholm. Född 1988. Fil. kand. i kulturvetenskap med inriktning mot filmvetenskap. Hon jobbar som chefssekreterare och koordinator på Stockholms stads kulturförvaltning.
  Wolfgang Schröder
wolfgang.schroder@vof.se
Smålänning som sedan 2002 bor i Umeå. Född 1958. Professor i Biokemi, som forskar på proteiner involverade i fotosyntesen dessutom just nu studierektor vid Kemiska Institutionen. Speciellt intresserad av frågor som rör Eko trender och GMO. På fritiden geocachar jag eller fixar med mitt Tanganyika-akvarium.

Du kan också nå styrelsen via kontaktformuläret nedan: