post id: 12999
  cats: 1
  out: 1
  tn: https://loremflickr.com/960/480/nature,sky,clouds?lock=12999
 
Aktuellt

Ny styrelse i Vetenskap och Folkbildning

För första gången så hölls föreningens årsmöte helt online, den 30 maj. Redan kvällen innan värmde många upp tekniken genom ett testmöte, av vår kassör Staffan Lückander lite vanvördigt dubbat ”FSAF” eller Få Skiten Att Funka. Och det gjorde den också riktigt bra, hjälpt av att några mindre förtydliganden till instruktionerna skickades ut inför det riktiga mötet.

Årsmötesförhandlingarna sköttes med den äran av rutinerade Magnus Timmerby som kompetent lotsade oss alla igenom dagordningen. Den nya styrelsen består av:

Ordförande Pontus Böckman, Malmö (omval), Vice ordförande Lina Tebbla, f.d Hedman, Malmö (omval) samt övriga ledamöter Staffan Lückander, Varberg (omval), Dan Katz, Stockholm (omval), Adrian Lozano, Stockholm (omval), Lotten Kalenius, Stockholm (omval), Wolfgang Schröder, Umeå (omval), Per Johan Råsmark, Uppsala (nyval), Kristina Almby, Uppsala (nyval), Cecilia Sahlström, Lund (nyval) och Mark Personne, Sollentuna (nyval).

På eftermiddagen följde tre online-evenemang via strömningstjänsten Twitch vilket lyckades utan större missöden. Vi fick virtuellt möta 2019 års Folkbildare, Christian Dahlström, som intervjuades av Dan Katz, samt höra intressanta föreläsningar från både Dan Larhammar (professor i molekylär cellbiologi och preses i Kungliga Vetenskapsakademin) och Arne Jarrick (professor i historia vid Stockholms Universitet). Dessa aktiviteter följdes av mellan 60 och 70 deltagare online och spelades naturligtvis in. De finns tillgängliga på föreningens Youtube-kanal eller genom att klicka direkt på bilderna nedan.

Ett stort tack till alla som deltog i mötet och till de som var med och arrangerade det hela! Vi ser nu fram emot ett nytt verksamhetsår med nya utmaningar!Vetenskap och Folkbildning
Added to cart.

SHOPPING CART

×

Cart is empty

  Loading...
  Back to cart

  CHECKOUT

  Please complete your shipping and payment details below.

  Shipping & Billing Information

  Payment Information


  OR

  Thanks for your order!

  We just sent your receipt to your email address, and your items will be on their way shortly.

  Oops, payment failed.

  It looks like your order could not be paid at this time. Please try again or try a different card.

  Powered by WP Stripe Cart.