post id: 11005
    cats: 1
    out: 1
    tn: https://loremflickr.com/960/480/nature,sky,clouds?lock=11005
  
Aktuellt, Medlemsnytt

Linda Strand Lundberg

Alltid på språng mellan olika svenska städer
Alltid på språng mellan olika svenska städer

Linda har varit en fenomenal ordförande i tre års tid. Hon är och har varit oerhört uppskattad så det var med tunga hjärtan valberedningen tog emot hennes beslut om att det var dags att lämna över till någon annan. Linda är omtyckt både av kollegorna i styrelsen, av de engagerade aktivisterna och av föreningens medlemmar i stort. Många har berättat att de upplevt en ny brygga till föreningens inre verksamhet eftersom ordföranden har varit så närvarande i sociala medier och deltagit i väldigt många arrangemang över hela Sverige. Lindas rappa, men ändå diplomatiska tunga har också varit en fullträff i tidningar och radio! I det vardagliga arbetet i riksstyrelsen har hon varit en effektiv mötesordförande och imponerat med sin förmåga att få saker gjorda.

De som inte redan vet kan jag lugna med att valberedningen lyckades hitta en ny riktigt spännande ordförandekandidat till slut. I lördags lämnade hon över ordförandefacklan till Peter Olausson och tog plats som ledamot. Hon ska ingenstans men kan nu dra ner på arbetstempo och ansvar.

Jag frågade Linda om vad hon var mest stolt över eller fäst vid från sin tid som ordförande. Svaret blev att det roligaste hon minns var när TV4 Nyhetsmorgon hade räknat på att VoF egentligen gillade deras program efter att de utsetts till årets förvillare. Detta på grund av att vi bara kritiserade ungefär 60 minuter av deras jättemånga minuters program! Sedan tycker Linda att det viktigaste som har åstadkommit under de här åren är att VoF fått upp psykisk ohälsa på agendan. Styrelsen har haft fokus att uppmärksamma svenska folket på att nästan vem som helst, hur som helst, kan bedriva vård av psykisk ohälsa idag. Bara man inte är psykolog eller psykoterapeut! Med flera debattartiklar och arrangemang har föreningen pekat på hur patientsäkerhetslagen sviker patientgruppen med psykiska problem. Detta är en inriktning som burit stöd från medlemmarna och det har såväl byggt på och skapat ett stort engagemang.

Jag vet att jag talar för väldigt många när jag skriver att jag har varit stolt över Vetenskap och Folkbildning och Linda under hennes tid som ordförande. Det är verkligen från djupet av våra hjärtan som vi tackar Linda Strand Lundberg för att ha fört föreningen framåt under tre års tid. Linda, du är fantastisk!

 

Linda, de skeptiska hundarna Råttan & Pippi samt Christine Öberg på Stockholm Pride 2014
Linda, de skeptiska hundarna Råttan & Pippi samt Christine Öberg på Stockholm Pride 2014
De närvarande från den nyvalda riksstyrelsen vid årsmötet 2016. Från vänster till höger: Pontus Böckman, Eva Daskalaki, Gunilla Burell, Adrian Lozano, Linda Strand Lundberg, Dan Katz, Peter Olausson, Kjell Strömberg & David Björnfot
De närvarande från den nyvalda riksstyrelsen vid förra årsmötet 2016. Från vänster till höger: Pontus Böckman, Eva Daskalaki, Gunilla Burell, Adrian Lozano, Linda Strand Lundberg, Dan Katz, Peter Olausson, Kjell Strömberg & David Björnfot

 

 

 

 

 

 

 

 

Linda som vi är vana att se henne under vinterhalvåret: Lycklig i en ishall. Här med 2015-års styrelseledamöter Eva Daskalaki & Christine Öberg
Linda som vi är vana att se henne under vinterhalvåret: Lycklig i en ishall. Här med 2015-års styrelseledamöter Eva Daskalaki & Christine Öberg

 

Vetenskap och Folkbildning