Forskningsnätet Skåne i samarbete med Tycho Brahe-museet bjuder in till picknick med samtal allt från forskandets vardagsbekymmer till vetenskapens existentiella frågor på Ven den 2:a augusti kl. 14:00 – 16:15.
VoF-medlemmar och allmänheten är välkomna att ta upp allt som har anknytning till vetenskap: forskandets roll och ställning, synen på vetenskap ute i samhället, vetenskapliga bristområden, det dagliga arbetet som forskare, sambandet skola–forskning, vetenskapen i medierna, behov av mötesplatser för att samtala om vetenskap – med mera.
Flera forskare från olika vetenskapsområden kommer att vara med. Alla är välkomna att göra inlägg eller ställa frågor. Eller bara lyssna, få idéer och knyta kontakter.
Mer information i bilaga och på Forskningsnätets hemsida.
Välkomna!