Laddar Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Kön och genus: Vad är biologi och vad är socialt betingat?

17 september, 2020,18:30 - 20:00

Finns det statistiskt säkerställda skillnader mellan könen när det gäller hjärnan?

Studier som är gjorda för att undersöka t ex matematisk förmåga, språklig förmåga och igenkänning av ansikten visar att skillnaden mellan könen är minimal i förhållande till variationen inom respektive kön. Det finns mycket intressant forskning att berätta om i detta fält, inte sällan kontroversiellt eftersom det finns så många förutfattade och bestämda åsikter.

Dan Larhammar, professor i neurovetenskap vid Uppsala universitet, kommer att belysa bristerna i vissa studier och berätta om debatten kring ämnet. Dan Larhammar sitter även som ordförande i Kungliga Vetenskapsakademien.

Torsdag 17 september kl 18.30
ABF Örebro, Fredsgatan 18

Fri entré! Varmt välkomna!

Föreläsningen arrangeras i samarbete med Vetenskap och Folkbildning och Humanisterna Örebro.

Föreläsningen kommer även att livesändas via ABF Örebro läns YouTube-kanal. https://www.youtube.com/channel/UCnQuMu8EbtIw5d7t5uv7o8g

Detaljer

Datum:
17 september, 2020
Tid:
18:30 - 20:00
Evenemang Kategorier:
,
Evenemang Taggar:
, , ,

Plats

ABF Örebro
Fredsgatan 18
Örebro, 703 62 Sverige
+ Google Map
Vetenskap och Folkbildning