Riksstyrelsen

Styrelsen kan nås via riksstyrelsen@vof.se.

Ordförande
ordforande@vof.se
Peter Olausson
peter.olausson@vof.se
Göteborg. Född 1971. Studerar faktoider som han har gett ut flera böcker om, bevakar på hemsida/blogg, med mera. Har även gett ut böcker om historia och språk. Arbetar som webbmaster.
Vice ordförande, kassör
kassor@vof.se
Pontus Böckman
pontus.bockman@vof.se
Malmö. Född 1964. Civilekonom. Ordförande för VoF Skåne.
Presskontakt
press@vof.se
Dan Katz
dan.katz@vof.se
Stockholm. Född 1955. Legitimerad psykolog och psykoterapeut.
Linda Strand Lundberg
linda.strand-lundberg@vof.se
Karlstad. Född 1976. Arbetar som utbildningshandläggare på Karlstads universitet. Ordförande för föreningen 2014-2017.
Karin Noomi Karlsson
karin.karlsson@vof.se
Göteborg. Född 1968. Fil mag och doktorand i litteraturvetenskap med inriktning mot retorik och äldre litteratur vid Göteborgs universitet. Jobbar för närvarande som teknikinformatör och utbildare. Hon har mångårig erfarenhet som lärare på gymnasiet och vid universitet och högskolor samt föreläser om bland annat retorik för företag och på forskningskonferenser. Ordförande för VoF Göteborg.
Dan Larhammar
dan.larhammar@vof.se
Uppsala. Född 1956. Professor i molekylär cellbiologi på Uppsala universitet. Forskar på evolution och hormoner och signalämnen i hjärnan som bl.a. styr aptit. Undervisar i neurobiologi och farmakologi. Granskar kreationism, alternativmedicin, parapsykologi m.m. Ordförande för föreningen 1998-2004.
Webmaster
webmaster@vof.se
Adrian Lozano
adrian.lozano@vof.se
Stockholm. Född 1970. Arbetar som systemutvecklare och lärare. Ordförande för VoF Stockholm.
Eva Daskalaki
eva.daskalaki@vof.se
Uppsala. Född 1983. Forskare inom evolutionsbiologi.
Lina Hedman
lina.hedman@vof.se
Malmö. Född 1981. Anställd som biomedicinare på Wieslab inom diagnostikavdelningen. Jobbar med att analysera prover från hela världen för att ge understöd åt diagnosticeringsprocessen för läkare. Har jobbat flera år med flyktinghjälp. Sitter även i styrelsen för Brightful, ett nätverk för att vidga ungdomars fysiska och psykologiska miljö. Ledamot i VoF Skåne.
Mattias Öhman
mattias.ohman@vof.se
Uppsala. Född 1982. Disputerad nationalekonom, och anställd som forskare på Nationalekonomiska institutionen vid Uppsala universitet. Intresserad av hur man kan studera kausala effekter inom samhällsvetenskapen, särskilt med hjälp av naturliga experiment.

Du kan också nå styrelsen via kontaktformuläret nedan:

Ditt namn (obligatorisk)

Din epost (obligatorisk)

Ämne

Ditt meddelande

Kontrollfråga: