Hej, jag klipper in det som står om arken i Jehovas Vittnens bok Insight;
Citera:
*** it-1 sid. 136 Ark ***(Insikt i skrifterna band 1)
Arken var 300 alnar lång, 50 alnar bred och 30 alnar hög. Räknar man med en aln på 44,5cm (en del menar dock att den gamla alnen var 56 eller 61cm) var arken 133,5m lång, 22,3m bred och 13,4m hög – ungefär hälften så lång som oceanångaren Queen Elizabeth II. Detta förhållande mellan längd och bredd (6 till 1) används även av skeppskonstruktörer i vår tid. Med dessa mått hade arken en total volym på ca 40.000m3. Man beräknar att en sådan farkost kan ha vägt nästan lika mycket som det 269m långa fartyget Titanic. Det fanns inget fraktfartyg i forntiden som var tillnärmelsevis så stort som arken. Arken var förstärkt invändigt med två extra däck och hade därför tre våningsplan med en sammanlagd golvyta på drygt 8.900m2.
*** it-1 sid. 137 Ark ***(Insikt i skrifterna band 1)
Arkens passagerarlista var ganska imponerande. Förutom Noa, hans hustru, de tre sönerna och deras hustrur skulle levande skapelser ”av allt slags kött”, ”två av varje”, föras in i arken. ”Hane och hona skall det vara. Av de flygande skapelserna enligt deras arter och av husdjuren enligt deras arter, av alla andra djur som rör sig på marken enligt deras arter, skall två av varje gå dit in till dig för att bevaras vid liv.” Av de rena djuren och fåglarna skulle man ta med sju av varje ”art” (så som ordet används i skapelseberättelsen). Till alla dessa djur behövde man dessutom ta med stora mängder av olika slags foder som skulle räcka i över ett år. (1Mo 6:18–21; 7:2,*3)
De ”arter” av djur som valdes ut avser huvudgrupper med klara och oföränderliga gränser som Skaparen har satt; djuren kan bara fortplanta sig inom dessa gränser, ”enligt deras arter”. Somliga har beräknat att de hundratusentals djurarter som finns i dag kan reduceras till förhållandevis få av de grundläggande ”arter” eller familjer som skapades från början – exempelvis hästdjur och hunddjur, för att nämna bara två. De gränser som Jehova fastställde för ”artens” fortplantning kunde inte överskridas. Mot denna bakgrund har en del forskare sagt att om det så bara fanns 43 ”arter” däggdjur, 74 ”arter” fåglar och 10 ”arter” kräldjur i arken, kan dessa ha frambringat den artrikedom som finns i dag. Andra har beräknat att det som behövdes var 72 ”arter” fyrfotadjur och knappt 200 ”arter” fåglar. Något som stöder tanken att den stora variation av djurliv som finns i dag kan ha uppstått genom korsningar inom så få ”arter” efter den stora översvämningen är den oändliga variationen inom människosläktet – korta, långa, tjocka och smala människor med oräkneliga nyanser i hårfärg, ögonfärg och hudfärg härstammar alla från en enda familj, nämligen Noas.
En del menar att dessa beräkningar är för lågt hållna; i The Encyclopedia Americana anges det till exempel att det finns mer än 1*300*000 djurarter. (1977, bd*1, sid.*859–873) Över 60*procent av dessa är dock insekter. Av de resterande är 24*000 groddjur, kräldjur, fåglar och däggdjur, varav 10*000 är fåglar,*9*000 är kräldjur och groddjur (många av dessa kan ha överlevt utanför arken), och bara 5*000 är däggdjur (däribland valar, som också kunde överleva utanför arken). Andra forskare beräknar att det bland landlevande däggdjur bara finns omkring 290 arter som är större än får och omkring 1*360 som är mindre än råttor. (The Deluge Story in Stone, B.*C. Nelson, 1949, sid.*156; The Flood in the Light of the Bible, Geology, and Archaeology, A.*M. Rehwinkel, 1957, sid.*69) Även om man utgår från dessa större siffror, fanns det gott om plats i arken för ett par av varje djurart.
De har alltså hittat Encyclopedia Americana från 1977 som stöd för sin teori. Andra forskare menar att 290 arter som är större än får, vet inte om det stämmer eller om det är taget ur luften, kan nån svara på det? Det låter ifs inte helt osannolikt.
Jehovas Vittnen tror alltså att det räckte med ett ganska fåtal djur i arken för att de har sedan skapat den mångfald av arter, i texten nämns att det ev skulle räcka med ett tiotal olika arter.
Citera:
Något som stöder tanken att den stora variation av djurliv som finns i dag kan ha uppstått genom korsningar inom så få ”arter” efter den stora översvämningen är den oändliga variationen inom människosläktet...