Slut på stöd till UFF
Insamlingsorganisationen UFF, som står den s k Tvindsekten mycketnära, har hittills fått ställa upp sina klädcontainrar gratis påStockholms gator. Nu har kommunen tagit reda på mera om UFF och kommitframtill att "rörelsen inte längre är ideell", berättade gatu- ochfastighetsborgarrådet Annika Billström (s) för
Dagens Nyheter (5/121994). Därför måste de fortsättningsvis betala för att haklädcontainrarna på stans mark.
Lönsam vadslagning
Aftonbladet (20/12 1994) rapporterar om några vad som man kan görahos den engelska bookmakerfirman William Hill.
- Slå vad om att Elvis Presley återfinns vid liv under 1995 - du får 500-falt tillbaka om det händer.
- Slå vad om att Loch Ness-odjuret återfinns vid liv under 1995 - även då får du 500-falt tillbaka om det händer.
- Slå vad om att ärkebiskopen av Canterbury under 1995 bekräftar att Kristus har återkommit till jorden - du får 1000-falt tillbaka om det händer.
- Slå vad om att en brittisk tennisspelare vinner antingen herr- eller damsingeln i Wimbledon sommaren 1995 - även då får du 1000-falt tillbaka om det inträffar.
- Slutligen: Slå vad om att Elvis Presley under 1995 kraschlandar ett UFO i Loch Ness och träffar sjöodjuret - du får tillbaka 14 miljoner gånger insatsen.
Man kanske skulle starta vadslagningsfirma. Paranormala händelserverkar att vara en bra specialitet.
Statsunderstödd häxa
I vilket europeiskt land bedrivs häxeri med statsunderstöd? Rättgissat: Sverige.
I en nedlagd lanthandel i byn Långlöt på Öland bedriver den22-åriga häxan Ulrika Hävre sina magiska konster med hjälp av ettstarta eget-bidrag från arbetsförmedlingen i Borgholm.
För tidningen
Arbetet (12/1 1995) berättade Hävre att hon har varithäxa så långe hon kan minnas. Några svårigheter att få startbidragethade hon inte haft, men hon hade fått avslag från KvinnligaFöretagarfonden. "De tyckte att det var för annorlunda."
Eller var de månne svårare att förhäxa än arbetsförmedlingen?
Astrologi i Kreml?
Dagens Nyheter (9/2 1995) rapporterar om en artikel i den ryskadagstidningen
Komsomolskaja Pravda. Enligt denna ska Jeltsinssäkerhetstjänst ha tillgång till ett helt team av astrologer. Det ärderas råd som gör att Jeltsin så ofta ställer in resor ochframträdanden. Samma källa gör även gällande att spiritistiska seansernyligen har anordnats i Kreml.